Právě se nacházíte:

Králický Sněžník
významnost: 4

Adresa

Králická pevnostní oblast
Králíky

Stručný popis

Nechte se přenést do nedávné historie, do doby před 2. světovou válkou. Poznejte okolnosti, atmosféru a reálie této smutné části našich dějin. To vše vám mohou přiblížit muzea v Králické pevnostní oblasti. Králicko a okolní příhraničí totiž patřilo ve 30. letech XX. století k nejsilněji opevněným úsekům státní hranice ČSR a mohutnost zdejšího opevnění byla mimořádná i v rámci tehdejší Evropy. S pozůstatky tohoto největšího stavebního díla na našem území se můžete seznámit prostřednictvím návštěvy velkých pevností (dělostřeleckých tvrzí), pěchotních srubů a malých pevnůstek zvaných ŘOPíky.

NEOPAKOVATELNÝ FENOMÉN PARDUBICKÉHO KRAJE

Králická pevnostní oblast – Společné víkendy muzeí v KPO – Akce Cihelna

Zájemcům o historii čs. pevnostního systému nemusíme zvlášť připomínat skutečnost, že vůbec nejsilněji opevněné území Československa představovala na konci 30. let minulého století oblast okolo města Králíky v nejvýchodnější části dnešního Pardubického kraje. Pevnostní pásmo mezi kótou Maliník a Zemskou bránou zároveň tvořilo jeden z nejsilněji opevněných úseků hranic v Evropě před II. světovou válkou. Intenzivní prací se zde v letech 1935–1938 stavebním firmám řízeným Ředitelstvím opevňovacích prací podařilo vybudovat celkem 247 pevnostních objektů různého typu, pro pevnostní jednotky zde armáda nechala postavit moderní kasárna, pevnostní silnice, rozsáhlou pevnostní telefonní síť a kilometry překážek proti nepřátelským tankům a pěchotě.
S těmito kdysi přísně tajenými pevnostními stavbami se dnešní návštěvník regionu může seznámit prostřednictvím celé řady muzeí ve zpřístupněných pevnostních objektech. Právě na Králicku se jich nachází nejvíce a prostor proto dostal název Králická pevnostní oblast (KPO).

Několikrát do roka veřejnosti přístupné pevnostní objekty koordinují svoji provozní dobu a umožňují tak návštěvníkům i ze vzdálenějších míst republiky strávení netradičně zaměřeného víkendu cestou za poznáním nedávné historie, po rozsáhlých pozůstatcích pevnostního systému, krásnou přírodou. V rámci těchto Společných víkendů muzeí v KPO některá muzea připravují speciální prohlídky nebo zvláštní program. Podrobné informace o pevnostních muzeích, včetně přístupů a otevírací doby, najde zájemce zde: www.kpo1938.com

Z pohledu turistů leží jádro Králické pevnostní oblasti (KPO) v prostoru ohraničeném třemi muzei: Vojenským muzeem Králíky (VMK), Muzeem čs. opevnění z let 1935–38 – pěchotním srubem K-S 14 "U cihelny" a Muzeem opevnění – dělostřeleckou tvrzí Hůrka. Právě sem je totiž situována každoročně významná vzpomínková akce Cihelna s historickými bojovými ukázkami nebývalého rozsahu (informace: www.akcecihelna.com).

Od tohoto prostoru směrem na západ se nachází dvě významné pevnostní lokality – muzea: unikátně zachovaná dělostřelecká tvrz Bouda a Vojenské muzeum Lichkov. Opačným směrem – tedy na východ je několik dalších muzeí, která stojí za návštěvu. Jmenujme alespoň dělostřeleckou pozorovatelnu K-S 12b "Utržený" – místo nádherných rozhledů, Památník obránců vlasti ve srubu K-S 8 a nejvýchodněji situovaný pěchotní srub K-S 5 "U potoka", který je díky rekonstrukci v současnosti nejvíce přiblížen stavu těžkého pevnostního objektu na podzim roku 1938.

Aktivity v Králické pevnostní oblasti představují většinou práci nadšenců-dobrovolníků, kteří nechtějí zbytky slavné Československé zdi nechat upadnout v zapomnění...

Najdete zde také...

Akce

<< květen / 2022 >>
PoÚtStČtSoNe
       1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31      
Pardubický kraj

„Projekt Rozšíření portálu turistické oblasti Králický Sněžník – Snieznik, I.etapa je
spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Glacensis“

Informační centrum turistické oblasti Králický Sněžník - Evropský dům, Dlouhá 353, 561 69 Králíky, tel.: +420 465 323 150, e-mail: info@kralickysneznik.net, www.kralickysneznik.net