Právě se nacházíte:

Králický Sněžník

Betonová hranice

Jak by to tehdy dopadlo, kdyby…? Tato otázka vás možná bude provázet při poznávání jednoho z nejdokonalejších pevnostních systémů, který byl v Evropě vybudován.

Nenápadné objekty mohutných dělostřeleckých tvrzí československého předválečného opevnění ční jen nepatrně nad okolní terén, ale hluboko pod zemí ukrývají kilometry tunelů, sklady munice, železnice, elektrárny, kasárny, nemocnice, zkrátka vše co bylo třeba k úspěšné obraně hranice. Obrannou linii doplňují samostatné pěchotní sruby, pozorovatelny a desítky lehkých objektů, takzvaných „řopíků“. Jsou to svědkové nesmírné vynalézavosti a úsilí jejich budovatelů, odhodlání, ale také zklamání jejich obránců, kteří nikdy nedostali šanci bránit svou zem. Přijměte pozvánku nadšených příznivců vojenské historie, kteří těmto betonovým kolosům vdechli nový život a prozkoumejte v jejich doprovodu tato technicky dokonalá díla. Pociťte chlad několikametrových zdí a prohlédněte si zajímavé expozice vyprávějící nedokončený příběh betonové hranice. Je to příběh zajímavý i poučný.

Skvělou příležitost k prohlídce těchto vojenských památek nabízejí Společné víkendy muzeí v Králické pevnostní oblasti, které se konají několikrát ročně nebo tradiční srpnová akce Cihelna spojená s ukázkami historických bitev i soudobé vojenské techniky. Využít můžete rovněž tři naučné stezky - naučnou stezku Betonová hranice, naučnou stezku Muzea čs. opevnění – dělostřelecké trvrze Bouda a naučnou stezku Vojenské historie Králíky.  

Betonová hranice (800x600, 98.86 KB)
Betonová hranice (800x600, 88.22 KB)
Betonová hranice (800x600, 57.34 KB)
Betonová hranice (605x455, 367.79 KB)
Betonová hranice (605x455, 567.58 KB)

„Projekt Rozšíření portálu turistické oblasti Králický Sněžník – Snieznik, I.etapa je
spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Glacensis“

Informační centrum turistické oblasti Králický Sněžník - Evropský dům, Dlouhá 353, 561 69 Králíky, tel.: +420 465 323 150, e-mail: info@kralickysneznik.net, www.kralickysneznik.net