Východočeský památník celnictvíVýchodočeský památník celnictví

Navštivte jedinečnou stálou expozici historie celnictví, která dalece přesahuje teritorium východních Čech! Budete překvapeni, kolik zajímavých věcí je s tak málo známým oborem spojeno...
Uvidíte v životní velikosti dům sv. Matouše, kancelář vyššího celního úředníka rakouského místodržitelství, hrázděnku „Finanzwache“, kancelář prvorepublikového celního úředníka, stejnokroje celnictva a finanční stráže. Dále váhy a závaží, objemové (duté) a délkové míry, včetně ukázky českého i vídeňského „lokte“. Dozvíte se, co je to celní libra, věrtel, lot nebo máz.

Seznámíme vás s osobnostmi, jako byli francouzský malíř Henri Rousseau, manžel spisovatelky Boženy Němcové Josef Němec, nebo také významný finanční expert a autor prvního celního zákona v samostatné ČSR Dr. Emil Martinec. Na dobových fotografiích ukazujeme, jaká byla celní služba za socialismu a jak se v té době pašovalo. Sbírky, které zhlédnete, tvoří nejen důležitou součást fondu Muzea K-S 14, ale byly poskytnuty také dalšími významnými institucemi, bývalými celníky a osobnostmi, se kterými naše Muzeum dlouhodobě spolupracuje. Expozice také navazuje na Památník a expozici finanční stráže umístěnou v podzemí pěchotního srubu K-S 14 „U cihelny“.
 

Místa v okolí

 
(43m)
Městské muzeum Králíky
 
(56m)
Památník obětem internace
 
(363m)
Sportovní areál Králíky
 
(386m)
Jan Jiráska - prodej a servis jízdních kol
 
(390m)
Alena Jirásková - prodej a servis jízdních kol
 
(1km)
Opevnění Králický řopík
 
(1km)
Dělostřelecká tvrz Hůrka
 
(1.1km)
Vojenské muzeum Králíky
 
(1.2km)
Pěchotní srub K-S 14 "U Cihelny"

Králický Sněžník, z.ú. Velké náměstí 5, 561 69 Králíky

E-mail: info@kralickysneznik.net
www.kralickysneznik.net

3k platforma
Vytvořila společnost