PřírodaNázev Králický Sněžník naznačuje dvě skutečnosti – že toto třetí nejvyšší pohoří u nás leží nedaleko města Králíky a že se na jeho vrcholu dlouho drží sněhová pokrývka – až 8 měsíců v roce! Území o rozloze 1 695 ha bylo vyhlášeno národní přírodní rezervací v roce 1990, později v rámci programu NATURA 2000 ptačí oblastí a část Králického Sněžníku byla označena rovněž za evropsky významnou lokalitu.
Národní přírodní rezervace Králický Sněžník leží na území krajů Pardubického a Olomouckého. Vlastní rezervace zahrnuje horu Králický Sněžník a malou část západního hřebene Malého Sněžníku. Je považována za nejcennější přírodní lokalitu ve východních Čechách.Králický Sněžník

Turistická oblast Králický Sněžník je protkána množstvím tras pro pěší turisty, cyklisty, na své si přijdou i jezdci na koni a za příznivých podmínek i vodáci. Turistické trasy jsou jak pro náročné, tak i pro rodiny s dětmi. Klid, čistý vzduch, krásné výhledy a malebnou krajinu s řadou jedinečných památek – právě to vám mohou nabídnout značené trasy pro pěší v kraji pod Králickým Sněžníkem.


Rozvodí tří moří

Na vcholu Klepý neboli Klepáč (údajně podle sypajících se "klapajících" kamenů při chůzi), polští sousedé mu výstižně říkají Trójmorski Wierch – Trojmořský vrch začíná rozvodí tří moří. Voda z jeho svahů totiž odtéká do tří moří. Východní svah odvodňuje Morava v úmoří Černého moře, na jižním svahu pramení Lipkovský potok tekoucí do blízké Tiché Orlice v úmoří Severního moře a ze západního svahu v Polsku odtékají pramenné potůčky Kladské Nisy v úmoří Baltského moře. Tato geografická zvláštnost dala Králickému Sněžníku vzletné označení "střecha Evropy".
Rozhledny

Vystoupat až k nebesům můžete po schodech našich rozhleden a z vyhlídkových plošin tak shlédnout majestátnost masivu Králického Sněžníku a okolních vrcholů a malebnost horských údolí. Čekají na vás v naší oblasti čtyři rozhledny různého stáří. Nejstarší rozhledna je na Suchém vrchu. Kovovou rozhlednu najdete na vrchu Val u Králík. V roce 2007 byla vybudována na poutním místě u Červené vody rozhledna s krytým vyhlídkovým patrem a schodištěm, kde se pořádají bohoslužby či koncerty pod širým nebem a poslední rozhledna zvaná Klepý se nachází na polské straně hranice.


Příroda v okolí Králického Sněžníku


Králický Sněžník, z.ú. Velké náměstí 5, 561 69 Králíky

E-mail: info@kralickysneznik.net
www.kralickysneznik.net

3k platforma
Vytvořila společnost